Popis

Velký Falkenstein/ „Grosser FALKENSTEIN“ (1312 m n.m.) a Malý Falkenstein/ „Kleiner FALKENSTEIN“ (1190 m n.m.) se nachází v oblasti Národního parku Bavorského lesa na hranici s Českou republikou, cca. 5 km jihovýchodně od Bavorské Rudy. Na vrcholu Velkého Falkensteina stojí horská bouda, která byla postavena v roce 1932 sdružením lesníků a dnes slouží v letní sezóně jako hostinec a noclehárna (od 30. dubna do 31. října je možno se občerstvit, denně od 10-17 h, kuchyně od 11.30 do 16.00 h.). Naproti horské boudě stojí kaple, která je zasvěcena Sv. Františku. Byla postavena v roce 1987 přírodním parkem „Naturpark Bayerischer Wald“.

Na samém vrcholku Velkého Falkensteinu se tyčí kříž na kamenném podstavci. Odtud se otevírá krásný výhled na západ a jihozápad, směrem k Velkému Javoru a k horskému pásmu předního Bavorského lesa. Oblast Velkého a Malého Falkensteinu je překrásnou a oblíbenou turistickou oblastí. Falkenstein vypadá, jako by ani neměl vrcholek. Přesto jeho nejvyšší část tvoří žulová hrana, která nabízí milovníkům lezení kolmé stěny několika stupňů obtížnosti.

Z Falkensteinu je možno vidět tyto vrcholy: Ostrý, Javor, Roklan, Luzný a Třístoličník – za dobré viditelnosti i Bavorské Alpy. Zatímco je Velký Falkenstein celý zalesněný, vrcholek Malého Falkensteinu je odkrytý.

Penzion U Jelena
Penzion U Jelena

Výstup

Díky pečlivě vybudované síti turistických stezek je možno pro výstup zvolit různé trasy. Nabízí se 4-8 hodinové pěší túry (dle obtížnosti). Z Bavorské Rudy přes Zwieselwaldhaus (4 ˝ h), z Zwieselwaldhausu, z Buchenau, ze Spiegelhütte přes vodopády Höllbachspreng ( 2 ˝ h).

Stezky pro pěší

Borůvka / „Heidelbeere“

Výškový rozdíl 600 m. Výstup trvá cca. 3 ˝ – 4 h. Trasa začíná u parkoviště na začátku vesnice Zwieseler Waldhaus a na Velký Falkenstein (1315 m) vede přes Schillerweg k Ahornriegel. Odtud se otevírá překrásný výhled směrem na jih k Velkému Roklanu (1453 m n.m.) – nejvyšší hoře Národního parku Bavorský les. Kousek za křižovatkou se stezkou „jasan“ křižuje cestu Malý Höllbach. Dále se pokračuje oblastí se zbytky pralesa okolo vodopádů.

Tis / „Eibe“

Výškový rozdíl 600 m. Výstup trvá cca. 2 ˝ h. Tato trasa začíná u parkoviště na začátku vesnice Zwieseler Waldhaus a je nejkratší a nejrychlejší. Stezka vede pře oblast se zbytky pralesa „Mittelsteighütte“ a rovnoměrně stoupá okolo vodopádů na Malý Falkenstein (1190 m). Odtud bývá za jasného počasí překrásný rozhled. Cesta dále pokračuje lesem až na vrcholek Velkého Falkensteinu.

Stříbrný list / „Silberblatt“

Výškový rozdíl 650 m. Výstup trvá cca. 3 h. Trasa začíná u parkoviště Weisse Brücke (autobusová zastávka) a z parkoviště Scheuereck a vede přímo na Velký Falkenstein.

Jasan / „Esche“

Výškový rozdíl 670 m. Výstup trvá cca. 2 ľ h. Stezka začíná u křižovatky „Kleiner Weiler Kreuzstrassl“ a na Velký Falkenstein vede po jeho jižním svahu. Křižuje stezku „borůvka“ v oblasti Ahornriegel a pak pokračuje v serpentinách strmě až na vrchol.

Tip na výlet

Výstup můžete začít z německé vesničky Zwieseler Waldhaus (701 m n.m.). Vesnička je automobilem vzdálena cca. 12 km od Bavorské Rudy – na 8 km od státní hranice směr Zwiesel odbočit doleva, pak ještě cca. 4 km lesem), kde je možno pohodlně parkovat Váš vůz na několika značeným parkovištích.

Pokud si rádi pěší trasu o kousek prodloužíte, můžete začít již ze Železné Rudy, odkud se dostanete Ferdinandovo údolím na zelený hraniční přechod „Ferdinandsthal“, který je určený pro pěší a cyklisty, a dále pak do vesnice Zwieseler Waldhaus. Tady se můžete na cestu občerstvit. Vesnička Zwieseler Waldhaus leží přímo na úpatí Velkého Falkensteinu. Při výstupu na kopec si můžete zvolit jednu ze čtyř turistických tras, které jsou přehledně značeny. Jednotlivé trasy se od sebe liší stupněm náročnosti.